مراسم دومین سالگرد درگذشت «سیامند رحمان» بی بدیل ترین اسطوره وزنه برداری جهان و پارالمپیک در زادگاهش اشنویه برگزار خواهد شد.

مراسم دومین سالگرد درگذشت «سیامند رحمان» بی بدیل ترین اسطوره وزنه برداری جهان و پارالمپیک در زادگاهش اشنویه برگزار خواهد شد.

خسروی وفا: سیامند رحمان در حوزه اخلاق الگوی جامعه ورزش است.

به گزارش روابط عمومی هیات ورزشهای جانبازان و معلولین استان آذربایجان غربی،رییس کمیته ملی پارالمپیک کشور گفت: ویژگی های سیامند رحمان در حوزه اخلاق به عنوان الگویی برای جامعه ورزش و جوانان باید حفظ و تبیین شود.

محمود خسروی‌وفا روز چهارشنبه در مراسم گرامیداشت دومین سالگرد درگذشت سیامند رحمان در اشنویه اظهار داشت: ستادی جهت بزرگداشت این پهلوان با اخلاق کشور تشکیل و برنامه هایی نیز برای اجرا در تهران برنامه ریزی شده که امیدواریم به ستاد برگزاری این آیین در اشنویه پیوند بخورد.

وی ادامه داد: تلاش ما این است که توانمندی های سیامند رحمان در حوزه اخلاق، معرفت و پهلوانی در سایه وزنه ها پنهان نشود و برای آینده جاودانه و برای مردم و طرفداران وی بازگو شود.

رییس کمیته ملی پارالمپیک کشور افزود: خوشبختانه در خصوص ساخت مستند و زندگینامه سیامند رحمان اقداماتی انجام شده است به طوری که فیلمبرداری در زمان حیات وی آغاز شده و در حال انجام است ضمن آنکه هر ساله رقابت هایی به نام وی برگزار و کتابی از خاطراتش نیز در حال آماده شدن است.

خسروی وفا گفت: درج و ثبت زندگی نامه سیامند در کتاب های درسی نیز در حال پیگیری است که امیدواریم با ثبت و درج یاد و زندگینامه وی در این کتاب ها یاد و خاطره وی بیش از پیش در اذهان زنده بماند.

رییس کمیته ملی پارالمپیک اظهار داشت: پشتوانه سیامند رحمان ، اراده، محبت به خانواده، اعتقاد به خدا و مردانگی بود و هیچ وقت این پشتوانه به سمت مکمل های دارویی تغییر پیدا نکرد از اینرو همه جوانان ورزشکار باید سیامند را الگوی خود قرار دهند.

وی بیان کرد: طبق گفته های داوران بین المللی رشته پاراوزنه برداری در مسابقات که کار قضاوت را برعهده دارند، رکورد سیامند تا سال ها تغییر نخواهد کرد.

نائب رئیس فدراسیون جانبازان و معلولین نیز گفت،سیامند رحمان پهلوان خندان، ورزشکار نام آوری بود که آوازه افتخاراتش نه تنها در ایران بلکه در جهان پیچیده و همواره به عنوان یکی از برجسته ترین پارالمپین های تاریخ ورزش افراد دارای معلولیت به شمار می رود.

دکترمحمداسد مسجدی افزود:در حالیکه سوگ فقدان «سیامند رحمان» بی بدیل ترین اسطوره وزنه برداری جهان و پارالمپیک و مرد بی همتای غیرت و قدرت و پهلوانی دوساله شده، هنوز هم خیل دوست داران و مشتاقان این جوان دوست داشتنی اشنویه ای استان آذربایجان غربی از ایران قهرمان دیار پهلوانان، در سراسر دنیا نبود وی را افسوسی بزرگ می دانند و غیرت و اراده پولادین رحمان را می ستایند.

سیامند متعلق به همه مردم بود

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان غربی گفت: هر قدر درباره شخصیت، رفتار و منش سیامند صحبت کنیم، واژه ها از بیان اخلاق و منش وی قاصرند زیرا وی کسی بود که به همه مردم ایران تعلق داشت.

کیومرث پورایراندوست افزود: سیامند رحمان در تمامی مسابقات با اقتدار پرچم جمهوری اسلامی را برافراشته کرد و همواره توانست سبب افتخار ایران و ایرانیان در عرصه های مختلف جهانی باشد.

وی ادامه داد: در تمامی مسابقات به واسطه شخصیت و رفتارش نه تنها ایرانیان بلکه تمام تماشاگران به تشویق سیامند می پرداختند به طوری که با رفتنش عنوان “پهلوان خنده” از سوی مقامات بین المللی به وی داده شد.

وی افزود: امیدواریم با فراهم شدن شرایط کشور از لحاظ کرونایی شاهد میزبانی شهرستان اشنویه برای برگزاری رقابت های بین المللی به نام سیامند رحمان و یادواره وی باشیم .

پورایراندوست گفت: سیامند رحمان همیشه جاودانه خواهد بود زیرا وی متعلق به تمامی مردم ایران و جهان است که هرگز از یادها فراموش نخواهد شد.

رفتار و شخصیت سیامند الگوی جهانیان شد

فرماندار اشنویه نیز در این مراسم با بیان اینکه سیامند رحمان  به عنوان یک ورزشکار در دنیای ورزش بی نظیر و تکرار نشدنی است گفت: اخلاق، رفتار و خنده های پرمعنای وی برای همه ما یک الگو است.

سیدعلی ترابی با بیان اینکه به دلیل شرایط کرونایی مراسم بزرگداشت وی به صورت محدود برگزار می شود، افزود: سیامند رحمان فعل خواستن و توانستن را با هم معنا بخشید و نشان داد معلولیت محدودیت نیست.

وی ادامه داد: سیامند در تمام مسابقات به سمت خدا و احدیت دعا می کرد و طول عمر کم سیامند پر ارزش و پر از معنا بوده و نام نیک وی همیشه جاودانه خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی هیات ورزشهای جانبازان و معلولین استان آذربایجان غربی، پس از این مراسم از سالن ورزشی سیامند رحمان رونمایی و مزار وی نیز با حضور مسوولان و اقشار مختلف مردم اشنویه گلباران شد.

سیامند رحمان، قویترین مرد معلول فوق سنگین وزنه‌برداری پارالمپیک و جهان، یازدهم اسفند ماه سال ۱۳۹۸ بر اثر ایست قلبی در منزلش در اشنویه جان به جان آفرین تسلیم کرد.

» سیامند رحمان» در پارالمپیک ۲۰۱۶ «ریو» با مهار وزنه ۳۱۰ کیلوگرمی تاریخ‌ساز شد؛ وی پس از کسب مدال طلای مسابقات جهانی ۲۰۱۹ قزاقستان عنوان کرد که در توکیو دوباره خواهد درخشید.

۲ مدال طلای پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن و ۲۰۱۶ ریو، پنج مدال طلا و یک نقره مسابقات قهرمانی جهان و سه مدال طلای بازی‌های پارآسیایی ۲۰۱۰ گوانژو، ۲۰۱۴ اینچئون و ۲۰۱۸ جاکارتا از سیامند ورزشکاری برجسته در سطح رقابت‌های بین‌المللی ساخته بود.

سیامند رحمان متولد ۱۳۶۷ و اهل شهرستان اشنویه از توابع آذربایجان‌غربی و وزنه‌بردار سنگین وزن ایران است که در سال ۱۳۸۷ برای اولین‌بار به اردوی تیم ملی وزنه‌برداری معلولان دعوت شد.

» سیامند رحمان» ملی‌پوش پرافتخار پاراوزنه‌برداری ایران همچنین به‌ عنوان یکی از ستارگان کمپین معرفی پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو معرفی شده بود ؛ وی همچنین چندین بار در نظرسنجی کمیته بین‌المللی پارالمپیک بهترین ورزشکار ماه انتخاب شده بود.

کپی رایت ۱۳۹۷ © هیئت ورزشی جانبازان و معلولین استان آذربایجان غربی